2018 Election

20 Jun 2018

2018 Election - Canidates & Voting Dates 

Primary Election

Tuesday, August 28, 2018

General Election

Tuesday, November 6, 2018

 

SCCF has created a list of talking points on environmental issues for candidates that can be found here.

 

Qualifying period for U.S. Senator, Representative in Congress, Judicial and State Attorney was noon, April 30 – noon, May 4, 2018

U.S. Senator:

  • De La Fuente, Roque “Rocky” (R)
  • Jones, Lateresa L.A. (WRI)
  • Knepper, Howard (WRI)
  • Levinson, Michael S. (WRI)
  • Nelson, Bill (D) Incumbent
  • Scott, Rick (R)
  • Tolbert, Charles Frederick (WRI)
  • Weeks, David (WRI)

U.S. Representative Dist. 17 (NE Lee)

  • Atkins, Bill (R)
  • Freeman, April (D)
  • Gonzalez, Julio (R)
  • Pollard, Bill (D)
  • Steube, Greg (R)

U.S. Representative Dist 19 (Lee, Collier)

  • Holden, David (D)
  • Pollard, Pete (WRI)
  • Rooney, Francis (R) Incumbent
  • Truax, Todd James (D)

 

June 22 (Fri) Qualifying ends for all statewide, multi‐county, county, and district candidates (other than, judicial, state attorney, and public defender candidates). The following list includes candidates that have prequalified prior to the June 22nd deadline:

Governor
The following lists the top 5 candidates with name recognition out of 30 candidates total.  For a complete list see the following link: 2018 FL Candidate List

  • Ron DeSantis (R)
  • Andrew Gillum (D)
  • Gwen Graham (D)
  • Philip Levine (D)
  • Adam Putnam (R) 

Attorney General 

  • Jay Fant (R) 
  • Ashley Moody (R)
  • Sean Michael Shaw (D)
  • Ryan Torrens (D)
  • Frank White (R) 

Chief Financial Officer 

  • Richard Dembinsky (Write-in)
  • Antoanet Iotova (R)
  • Jimmy Patronis, Jr. (R) Incumbent
  • Jeremy Ring (D)

Commissioner of Agriculture

  • Matt Caldwell (R)
  • Denise Grimsley (R)
  • Mike McCalister (R)
  • Jeffrey Duane Porter (D)
  • Baxter Griffin Troutman (R)
  • David R. Walker (D)

State Senate Dist. 26 (NE Lee) 

  • Ben Albritton (R)
  • Catherine Price (D)

State Senate Dist. 28 (E, SE Lee and Collier) 

  • Annisa Karim (D)
  • Kathleen Passidomo (R) Incumbent

State House Dist. 76   (Islands, S Lee)

  • Neilson Croll Ayers (D)
  • David Benjamin Bogner (D)
  • Ray Rodrigues (R) Incumbent

State House Dist. 77   (Cape Coral)

  • Dane Eagle (R) Incumbent
  • Alanis Elizabeth Garcia (D)

State House Dist. 78  (Fort Myers, S Lee)

  • Heather Fitzenhagen (R) Incumbent
  • Parisima Taeb (D)

State House Dist. 79 – (N FM, Lehigh)

  • Peter Cuderman (R)
  • Mark Lipton (D)
  • Matthew Shawn Miller (R)
  • Spenser Roach (R)

Lee County Commission Dist. 2 (Countywide)

  • Cecil Pendergrass (R) Incumbent
  • Bill Taylor (I)

Lee County Commission Dist. 4 (Countywide)

  • Brian Hamman (R) incumbent RE-ELECTED by default  UNOPPOSED

20th Judicial Circuit State Attorney

  • Chris Crowley (R)
  • Amira Fox (R)
  • Joseph Hoffman (Write-in)

In additional to voting for Judges, municipal and special district elections, the ballot will contain 13 FL Constitutional amendments. 8 of those amendments were placed on the ballot by the Constitutional Revision Commission and 5 of the amendments were initiated by the FL Legislature.   Link to https://www.flcrc.gov/Media/PressReleases/Show/1099